GİRİŞ YAP

Şirketler İçin Elektrikli Araç Kiralama

15.02.2023 03:33:30
Şirketler İçin Elektrikli Araç Kiralama

 

Elektrikli araçlar çevresel koşullar ve daha doğa dostu bir ulaşım için küresel boyutta yaygınlaşmalıdır. Çünkü dizel araçlar yüksek karbon salınımından dolayı atmosfer dengesini olumsuz yönde etkilemektedir. Benzinli araçlar ise önemli ölçüde karbon emisyonuna yol açmaktadır. Bu nedenle doğa dostu elektrikli araçlar giderek ön plana çıkmaktadır.

Günümüzde dünyanın pek çok otomobil üreticisi kaynaklarının önemli kısmıyla elektrikli araç üretmeyi tercih etmektedir. Buna ek olarak çoğu teknoloji firması elektrikli araç ve bataryası üretme konusunda yenilikçi adımlar atmaktadır. Petrolün artık dünyadaki sınırlı aynaklar arasında olması, benzin fiyatlarının giderek artması ve pek çok ülkenin bu konuda dışa bağımlı olması ulusal çapta petrol kullanımını azaltmaya yönelik bir tavır sergilenmesine neden olmaktadır.

Benzinli ve dizel motorlardan farklı olarak elektrikli araçlar içten yanmalı motorlar yerine elektrik motorundan güç sağlar. Elektrikli araçların motorları batarya ve pil setleri aracılığıyla çalışmakta olup model bazında farklı batarya türlerine sahip olabilirler. Güç kaynağı yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edildiği durumlarda en zararsız ulaşım alternatifi olarak kabul edilirler.

Elektrikli Araç Kiralama Nedir?

Elektrikli araç kiralama hizmeti temelde araç kiralama sektöründe yeni bir nefes olarak kabul edilir. Yüksek konfor sağlayan yöntemlerden biri olarak sürekli gelişen ve kendini yenileyen teknoloji ve sağladığı faydaların insan hayatına kazandırdığı bir avantaj olarak kabul edilir.

Elektrikli araç kiralama hizmetinin işleyişi klasik araç kiralama hizmeti ile aynıdır. Bununla birlikte klasik araçlara göre özellikleri ve kullanım şekli açısından farklılıkları vardır. Bu yüzden elektrikli araç kiralama hizmetinden önce kişi ya da şirket özelinde uygunluğu değerlendirilmelidir. 

Neden Elektrikli Araç Kiralamalısınız?

Elektrikli araçlar her geçen gün trafikte daha fazla karşımıza çıkmaktadır. Bunun doğal bir sonucu olarak otomobil kullanıcıları kiralık araç sektöründe de tercihlerini elektrikli araç kullanımından yana kullanmaktadır. Elektrikli araçların tercih edilmesi çevreye fayda sağlamanın yanı sıra potansiyel maliyetleri düşürme konusundaki katkılarıyla da ön plandadır. Peki şirketler neden elektrikli araç tercih etmeli?

Çevre Dostu Ulaşım 

Tamamen elektrikle çalışan araçlar sıfır karbon salınımı yapar. Özellikle yenilenebilir kaynaklardan şarj edildiklerinde sıfır egsoz misyonu üretirler. Bu da daha temiz arabalar, daha temiz hava ve daha sağlıklı bir doğayı beraberinde getirir.

Elektrikli araçlar ve fosil yakıt kullanan araçlar çevreye tkilri açısından değerlendirildiğinde fosil yakıtlı araçların arka planda kalacağı kesindir. Çalışanları ve firma gereksinimleri için elektrikli araç filo kiralama hizmeti almayı tercih eden şirketler karbon emisyonlarını benzinli araç kullananlara göre üçte iki oranında azaltırlar. Bunun zararlı gazların iklim değişikliği ve yerel hava kalitesi üzerindeki etkilerini azaltma amacıyla atılmış önemli bir adım olduğu açıkça ifade edilebilir.

Daha Az Parça ve Yakıt Tasarrufu

Elektrik motoruyla çalışan elektrikli araçlar, içten yanmalı motorlara kıyasla çok daha az hareketli parçaya sahiptir. Ayrıca yağ değişimi, yeni buji ya da yakıt filtresi ihtiyacı yoktur. Elektrikli araçların rejeneratif frenleme özelliği aracın yavaşlatılması için elektrik motorunu kullanır ve fren balatalarının ömrünü uzatır. Bu sayede genel bakım maliyetleri düşürülür ve tasarruf miktarı artırılır.

Elektrikli araçların yakıt maliyeti dizel ya da benzinli araçlardan daha azdır. Özellikle benzine yapılan zamların ardından elektrikli araç kiralanması şirketlerin tasarruf etmeyi sağlayan etkili bir çözümdür. Elektrik fiyatlarındaki dalgalanma benzin ya da motorin fiyatlarından göreceli olarak daha az dalgalandığından elektrikli araçlarda yakıt harcamalarının yönetilmesi ve tahmin edilmesi daha kolay olabilir.

Elektrikli araçlar yalnızca şarj istasyonlarında değil, evden ya da ofisten de şarj edilebilme özelliğine sahiptir. Şehir şebekesinden gelen elektrik şarj istasyonlarına oranla daha uygun fiyatlı olduğundan elektrikli araçlar çok daha uygun maliyetlerle şarj edilebilir.

Elektrikli Araçlar Yüksek Performansları İle Dikkat Çeker

Geleneksel araçlardan farklı olarak elektrikli araçlarda tek vitesli bir şanzıman vardır. Bu parça şanzımanın bilinen anlamından ayrı düşünülmelidir. Bir elektrikli aracın çalıştırılması, şanzımanın motordan güç alması ve bu gücü tekerleklere aktarmasıyla mümkün olur. Tork olarak adlandırılan bu güç otomobilin ısınma ve rölantide kalma ihtiyacını ortadan kaldırır. Aracı hemen kullanılır hale getirerek araç durmadan en yüksek torkun üretilmesi mümkün olur.

Elektrik motorları hafif bir uğultu sesi çıkarır. Bu nedenle elektrikli araçlar kullanılırken sürücü sadece rüzgar, lastik ve yol gürültüsü duyar. Bununla birlikte aküler genellikle arabanın altına monte edilir. Bu nedenle elektrikli araç motoru, içten yanmalı motordan daha az yer kaplar. Böylece yolcu bölmesi bnzer boyutlardaki benzinli ya da dizelli arabaya göre daha fazla alan sağlar.

Kiralık araç sektöründe elektrikli araçlar avantajları ile ön plana çıkar. Tek vitesli şanzıman olduğu için çalışma sistemi klasik araçlara göre daha kolay çalışır. Hızlanma süresinin kısa olması da önemli bir avantajdır. Sağladığı konfor ve yol tutuş özelliği ile son derece popülerdir. Sessiz motor gücü vardır. Ve klasik araçlarda ses çıkaran parçalar elektrikli araçlarda olmadığından aracın iç hacmi de geniş olur.

Son Yazılar

Adres: Libadiye Cd. No75 Üsküdar / İstanbul
Tel: 0850 888 8998
Mail:rezervasyon@carvento.com
Copyright @ 2022 turev.net
Whatsapp İçin Tıklayınız